مضرات زعفران برای مردان چیست؟
دانستنی های سحرخیز

مضرات زعفران برای مردان چیست؟

21 تیر 1403
35
مقدمه:

زعفران پرخاصیت، دارای مضراتی هم هست که در صورت مصرف نادرست دامن افراد را می‌گیرد. بیشترین خطرات مصرف بی‌رویه زعفران خوراکی برای زنان باردار و پس از آن برای مردان بالغ است. در این مقاله به عوارضی که ممکن است زعفران برای آقایان داشته باشد می‌پردازیم.

مضرات زعفران برای مردان چیست؟

زعفران (saffron) به عنوان خوشبوترین و گران‌ترین ادویه در جهان شناخته می‌شود. این ادویه‌ی پرخاصیت به "ادویه‌ی خورشید" نیز مشهور است که دلیل این نام‌گذاری زیبایی و درخشانی رنگ غذایی است که در آن زعفران استفاده شده است. همچنین رنگ شربت و دم‌نوشی که با زعفران درست شده باشد نیز مصداقی عالی برای این نام‌گذاری است. 

با این حال این ادویه‌ی پرخاصیت دارای مضراتی هم هست که در صورت مصرف نادرست دامن افراد را می‌گیرد. بیشترین خطرات مصرف بی‌رویه زعفران خوراکی برای زنان باردار و پس از آن برای مردان بالغ است. در این مقاله به عوارضی که ممکن است زعفران برای آقایان داشته باشد می‌پردازیم.

مضرات زعفران برای مردان

همان‌طور که گفتیم مردان بالغ در آسیب دیدن بر اثر مصرف نادرست زعفران رتبه‌ی دوم را دارند؛ بنابراین بسیار مهم است که بدانید زعفران چه عوارضی دارد تا با مصرف درست آن گرفتار این مشکلات نشوید. برخی از مهم‌ترین مضرات زعفران برای مردان به شرح زیر است:

  • کاهش فشارخون
  • زردی چشم و پوست
  • خونریزی بینی و چشم 
  • اسهال و دل‌پیچه شدید
  • مسمومیت غذایی
  • بی‌حسی پلک و لب
  • حالت تهوع و استفراغ
  • سرگیجه

کاهش فشارخون

می‌دانیم که فشارخون پایین نیز به اندازه‌ی فشار خون بالا خطرناک و مضر است. ازآنجایی‌که بیشتر خانم‌ها دچار فشار خون بالا و آقایان دچار فشار خون پایین می‌شوند، مصرف زعفران برای آقایون ممکن است مضر باشد؛ بنابراین به مردانی که دارای هر نوع نارسایی قلبی یا فشار خون پایین هستند پیشنهاد می‌شود در مصرف زعفران احتیاط کنند.

کاهش فشار خون

زردی چشم و پوست

رنگ زعفران زرد است؛ اما هیچ‌کس فکر نمی‌کند که این ادویه رنگ پوست و سفیدی چشم‌ها را نیز زرد کند. متأسفانه باید بگوییم که این درست است و زعفران رنگ سفیدی چشم‌ها و پوست را زرد می‌کند. البته این به دلیل رنگ زعفران نیست؛ بلکه به دلیل طبع فوق‌العاده گرم این ادویه است. ضمناً باید گفت که مردان بیشتر از زنان دچار عارضه زردی پوست و چشم در اثر مصرف زعفران می‌شوند. چراکه غالباً طبع گرم‌تری دارند.

خونریزی بینی و چشم

طبق سخن بوعلی سینا هر چیزی به اندازه‌اش مفید و بیش از اندازه‌اش مضر است. مصرف بیش از حد زعفران باعث رقیق‌شدن خون تا حد بسیار زیادی می‌شود. به شکلی که بدون دلیل، بینی خونریزی می‌کند و این خون‌ریزی ممکن است طولانی نیز باشد. در مراتب بالاتر، مصرف زیاد زعفران به خونریزی از گوشه‌ی چشم نیز منجر می‌شود. این عارضه نیز بیشتر در آقایان مشاهده شده است.

اسهال و دل پیچه شدید

یکی از جدی‌ترین مشکلاتی که ممکن است با مصرف زیاد زعفران برای مردان پیش بیاید ایجاد اختلال در سیستم گوارشی است. این عارضه منجر به دل‌دردها و دل‌پیچه‌های آزاردهنده و همچنین برون‌روی‌های طولانی مدت شود. این عارضه بیشتر معده و روده‌ی مردان را درگیر می‌کند و برای آنها بسیار طاقت‌فرساست پس لازم است که در مصرف زعفران زیاده‌روی نکنند.

مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی با زعفران دل‌دردهای شدید و سختی به همراه دارد و بسیار طاقت‌فرساست. این دل دردها می تواند  ناشی از تاثیر این ادویه روی معده باشد. زمان مصرف زعفران نیز بسیار مهم است؛ مثلاً پیشنهاد می‌شود که مردان به‌هیچ‌وجه صبح‌ها قبل از صبحانه زعفران مصرف نکنند. 

زعفران و دل درد

بی‌حسی پلک و لب

از دیگر مضرات زعفران برای مردان بی حس‌کردن پلک‌ها و لب‌ها است. طبق تحقیقات این عارضه‌ به دلیل تضعیف عصب‌های پلک و لب به وجود می‌آید و در موارد شدید باعث ناتوانی در صحبت‌کردن و دیدن شود. البته این مشکل برای همه‌ی مردان پیش نمی‌آید و در صورت یک‌بار مشاهده آن باید از مصرف زعفران خودداری کنید. همچنین گفتنی است که این عارضه تا زمانی که زعفران از بدن خارج شود ادامه پیدا می‌کند و درمانی برای آن کشف نشده است.

تهوع و استفراغ

یکی دیگر از عوارض مصرف زعفران برای مردان ایجاد حالت تهوع و حتی استفراغ است. درواقع این علائم نوعی عوارض ناشی از مسومیت است. 

سرگیجه

بروز سرگیجه درمردان و یا حتی بانوان در پی مصرف زیاد زعفران به دلیل کاهش فشار خون اتفاق می افتد. 

طرز استفاده و میزان صحیح استفاده از زعفران برای مردان

دانشمندان مصرف روزانه بیش از ۵ گرم زعفران را کشنده و بسیار سمی می‌دانند. البته مردان دارای طبع گرم و زنان باردار خیلی بیشتر از این حد باید در مصرف زعفران احتیاط کنند. طبق گفته‌ی متخصصین تغذیه برای مردان روزانه ۳۰ میلی‌گرم زعفران بسیار مفید است اما مصرف بیش از این حد دارای عوارض خطرناکی است. این مقدار زعفران قابل مصرف در غذا یا نوشیدنی است. همچنین به مردانی که دارای اختلالات و نارسایی‌های جنسی هستند پیشنهاد می‌شود که در یک دوره‌ی ۳۰ روزه، هر روز ۳۰ میلی‌گرم زعفران مصرف کنند تا تأثیر فوق‌العاده‌ی آن را ببینند.

کلام آخر

درست است که مضرات زیادی برای مصرف بی‌رویه زعفران آورده شده است و این مضرات مردان را بیشتر درگیر می‌کند؛ اما فواید زعفران بسیار زیاد است که در همین مطلب برخی از آنها برای مردان بیان شد. زعفران ادویه و گیاهی با ارزش است که در اقلیم ایران بیشترین کشت را دارد و با طبع مردم سازگار است. در این مقاله درمورد مضرات زعفران برای مردان توضیح دادیم و همچنین گفتیم که چه میزان زعفران آسیبی برای مردان ندارد و برایشان مفید نیز هست.

دریافت PDF
برچسب ها:
نظر خود را درباره این مطلب ثبت کنید

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظر

با ما تماس بگیرید

021-91094905

تماس با سحرخیز

مرکز تماس: 02191094905
فروشگاه تهران : پاسداران بین بوستان هفتم و هشتم جنب داروخانه شبانه روزی - 02191094905  داخلی 421 و 09102291988
کارخانه سحرخیز: خراسان رضوی-مشهد-بخش احمد آباد، روستای پیوه ژن،شهرک صنعتی بینالود ، کوچه فناوری 1 ، کوچه فناوری 2 ، پلاک 37 طبقه همکف - 05133561016

طراحی سایت و پشتیبانی: ایران سایت
  • بازگشت به بالا