دانستنی های سحرخیز

خواص زردچوبه

27 مهر 1400
577
مقدمه:

خواص زردچوبه و فواید فوق‌العاده زردچوبه که با ترکیب مهم کورکومین آن شناخته می‌شود، این ادویه را به یک ادویه پرخاصیت تبدیل کرده است. زردچوبه، خواص سلامتی بی‌شمار و متنوعی دارد. 

خواص زردچوبه


این ادویۀ زرد و روشن، از خانواده زنجبیل است که در آشپزی هند، آسیای جنوب شرقی و خاورمیانه رایج است. قرن‌ها نیز در جاهایی مانند هند، برای درمان مواردی مانند مشکلات تنفسی به عنوان دارو استفاده می‌شده است. اخیراً، از زردچوبه به عنوان یک ماده غذایی فوق‌العاده تبلیغ می‌شود که می‌تواند با سرطان مبارزه کند، افسردگی را کاهش دهد و مزایای متنوعی را برای بدن و مغز همراه خود داشته باشد. 
مانند بسیاری از ادویه‌ها، زردچوبه سابقه طولانی استفاده در طب سنتی دارد. جزء فعال اصلی زردچوبه – و آن چیزی که به ادویه‌جات رنگ زرد مشخصی می‌بخشد – کورکومین است. در حقیقت، شما می‌توانید کورکومین را به عنوان ترکیب مسئول بیشترِ مزایای سلامتی زردچوبه را در نظر بگیرید. کورکومین یک آنتی اکسیدان طبیعی است که دارای مزایای ضد التهابی و هم‌چنین مزایای مربوط به کاهش روند پیری و پیشگیری از بیماری آلزایمر و افسردگی بالقوه است. 
در سلسله مقالات مربوط به ادویه زردچوبه، به مواردی همچون معایب و عوارض زردچوبه، و ... نیز رجوع خواهیم کرد. با وبلاگ سحرخیز همراه باشید.

فواید زردچوبه

اگر بخواهیم به طور خلاصه در رابطه با خواص و فواید زردچوبه صحبت کنیم، باید بگوییم که این ادویه، می‌تواند علائم آرتروز را کاهش دهد، از آلزایمر جلوگیری کند، ممکن است بتواند از سرطان جلوگیری کند، سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، و کلسترول را کاهش دهد. خاصیت زردچوبه، به خاطر کورکومین موجود در این ماده است. کورکومین، به عنوان ترکیب اصلی زردچوبه، خاصیت زردچوبه را افزایش می‌دهد که منجر به افزودن خاصیت‌های متفاوت است. 

1-    زردچوبه حاوی ترکیبات بیواکتیو با خواص دارویی قدرتمند است
هزاران سال است که در هند، از زردچوبه به عنوان ادویه و گیاه دارویی استفاده می‌شود. به ترکیبات مفید زردچوبه، کورکومینوئید گفته می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها کورکومین است. کورکومین، ماده اصلی فعال در زردچوبه است. این ماده، اثر ضدالتهابی قدرتمندی دارد و یک آنتی‌اکسیدان قوی است. متاسفانه کورکومین‌ها به سختی جذب جریان خون می‌شوند. مصرف فلفل سیاه، به جذب آن کمک می‌کند و کورکومین را با درصد بالایی افزایش می‌دهد. کورکومین هم‌چنین محلول در چربی است. بنابراین بهتر است آن را همراه با یک وعدۀ غذایی چرب مصرف کنید. 

2-    کورکومین یک ترکیب ضدالتهاب طبیعی است
التهاب فوق‌العاده مهم و حساس است. کورکومین به بدن شما کمک می‌کند تا با مهاجمان خارجی مبارزه کند و هم‌چنین در ترمیم آسیب نقش دارد. اگرچه التهاب حاد و کوتاه مدت مفید است، اما وقتی مزمن شود و به طور نامناسب به بافتهای بدن شما حمله کند، می‌تواند به یک مشکل اساسی تبدیل شود. این مشکلات؛ شامل بیماری های قلبی، سرطان، سندرم متابولیک، آلزایمر و شرایط مختلف دژنراتیو است. بنابراین، هر چیزی که بتواند به مبارزه با التهاب مزمن کمک کند، از اهمیت بالقوه‌ای در پیشگیری و حتی درمان این بیماری‌ها برخوردار است. کورکومین به شدت ضد التهاب است. در واقع، آن‌قدر قدرتمند است که با اثر بخشی برخی داروهای ضد التهاب، بدون عوارض جانبی مطابقت دارد.

3-    افزایش ظرفیت آنتی اکسیدان بدن با مصرف زردچوبه
اعتقاد بر این است که آسیب اکسیداتیو یکی از مکانیسم‌های پیری و بسیاری از بیماری‌ها است که شامل رادیکال‌های آزاد، مولکول‌های بسیار واکنش‌پذیر با الکترون‌های جفت نشده است. رادیکال‌های آزاد تمایل به واکنش با مواد آلی مهم مانند اسیدهای چرب، پروتئین‌ها یا DNA دارند. دلیل اصلی مفید بودن آنتی اکسیدان‌ها، محافظت از بدن در برابر رادیکال‌‌های آزاد است. کورکومین یک آنتی اکسیدان قوی است که به دلیل ساختار شیمیایی خود، می‌تواند رادیکال‌های آزاد را خنثی کند. علاوه بر این، کورکومین فعالیت آنزیم‌های آنتی اکسیدانی بدن شما را افزایش می‌دهد. به این ترتیب، کورکومین یک یا دو ضربه در برابر رادیکال‌های آزاد ارائه می‌دهد. آن‌ها را مستقیماً مسدود می‌کند، سپس دفاع آنتی اکسیدانی بدن شما را تحریک می‌کند. زردچوبه با این خواص باورنکردنی، برای اضافه کردن به هر غذایی، مناسب و لازم است. 

4-    بهبود عملکرد مغز با مصرف کورکومین و زردچوبه
در گذشته، اعتقاد بر این بود که سلول‌های عصبی، پس از کودکی قادر به تقسیم و تکثیر نیستند. با این حال، اکنون مشخص شده است که این اتفاق می‌افتد. نورون‌ها قادر به ایجاد اتصالات جدید هستند، اما در مناطق خاصی از مغز نیز می‌توانند تکثیر شوند و تعداد آنها افزایش یابد. یکی از عوامل اصلی این روند، فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF)  است که نوعی هورمون رشد است که در مغز شما فعالیت می‌کند. بسیاری از اختلالات شایع مغزی با کاهش سطح این هورمون، از جمله افسردگی و بیماری آلزایمر در ارتباط هستند. جالب اینجاست که کورکومین می‌تواند سطح BDNF  مغز را افزایش دهد. با این کار، ممکن است در به تأخیر انداختن یا حتی معکوس کردن بسیاری از بیماری‌های مغزی و کاهش عملکرد مغزی مربوط به سن موثر باشد. همچنین ممکن است حافظه را بهبود بخشد و شما را باهوش‌تر کند، که با توجه به تأثیرات آن بر سطح BDNF منطقی به نظر می‌رسد. 
با این حال، برای تأیید این مورد، به مطالعات کنترل شده در افراد نیاز است.

5-    کورکومینِ زردچوبه به افسردگی کمک می‌کند
چندین ترکیب در زردچوبه ممکن است از سلامتی شما پشتیبانی کنند. مشهورترین آنها کورکومین است. دانشمندان از پتانسیل کورکومین برای کاهش افسردگی و کمک به داروهای ضد افسردگی بهتر، استفاده می‌کنند. اما تاکنون نتایج تحقیقات متفاوت بوده است. مانند آلزایمر، افسردگی نیز با سطوح پایین تر BDNF همراه است. به لطف توانایی زردچوبه در افزایش سطحBDNF ، ادویه زردچوبه به عنوان یک داروی ضد افسردگی موثر نوید می‌دهد. هنوز دانشمندان نقش زردچوبه و کورکومین را در درمان افسردگی کاملاً درک نمی کنند و برای تأیید درمان بی خطر و موثر آن، تحقیقات بیشتری در مورد انسان لازم است. 

6-    کاهش خطر بیماری قلبی با مصرف زردچوبه
بیماری قلبی، بسیار شایع است که متاسفانه هر ساله، برای بسیاری مشکل‌ساز می‌شود. شاید مهم‌ترین مزیت کورکومین در مورد بیماری‌های قلبی، بهبود عملکرد پوشش رگ‌های خونی است. لایه درون‌رگی که به نام اندوتلیال شناخته می‌شود، نشان داده است که عامل اصلی بیماری‌های قلبی است. در صورت کاهش کارایی لایه درون‌رگی، تنظیم فشار خون بهم می‌ریزد و لخته شدن خون، از دیگر عوامل آن است. چندین مطالعه نشان می‌دهد که کورکومین منجر به بهبود عملکرد اندوتلیال می‌شود. علاوه بر این، کورکومین باعث کاهش التهاب و اکسیداسیون می‌شود که در بیماری های قلبی نیز نقش دارد.

7-    زردچوبه می‌تواند به پیشگیری از سرطان (و حتی درمان آن) کمک کند
سرطان یک بیماری وحشتناک است که با رشد سلول کنترل نشده مشخص می‌شود. انواع مختلفی از سرطان وجود دارد که هنوز چندین ویژگی مشترک دارند. به نظر می‌رسد برخی از آنها تحت تأثیر مکمل‌های کورکومین قرار دارند. کورکومین به عنوان یک گیاه مفید در درمان سرطان مورد مطالعه قرار گرفته و مشخص شده است که بر رشد، و گسترش سرطان در سطح مولکولی تأثیر می‌گذارد. 

8-    بیماران آرتروز خیلی خوب به مکمل های زردچوبه پاسخ می‌دهند
آرتروز که یک بیماری شایع در سنین بالا است، التهاب مفاصل را تشدید می‌کند. با توجه به اینکه کورکومین، ویژگی اصلی زردچوبه است، می‌تواند یک ترکیب ضدالتهابی قوی لقب بگیرد و استفاده شود که منطقی است که به آرتروز کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتر برای میزان تاثیرگذاری این ماده، همچنان در حال بررسی است. 

9-    زردچوبه ممکن است به تاخیر در پیری و مبارزه با بیماری‌های مزمن مرتبط با سن کمک کند
اگر کورکومین واقعاً بتواند از بیماری قلبی، سرطان و آلزایمر جلوگیری کند، مزایای آشکاری برای طول عمر خواهد داشت. به همین دلیل، کورکومین به عنوان یک مکمل ضد پیری بسیار محبوب شده است. اما با توجه به اینکه اعتقاد بر این است که اکسیداسیون و التهاب در پیری نقش دارند، کورکومین ممکن است اثراتی داشته باشد که فراتر از جلوگیری از بیماری باشد.

10-    زردچوبه از بدن شما در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند
آنتی اکسیدان‌ها به محافظت از بدن شما در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد، شامل دسته‌ای از اتم‌های بسیار واکنشی که در بدن ما تولید می‌شوند و همچنین در آلاینده‌‌های محیطی مانند دود سیگار و مواد شیمیایی صنعتی، کمک می‌کنند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض رادیکال‌های آزاد می‌تواند با چربی‌ها ، پروتئین‌ها و حتی DNA در بدن شما بهم بریزد، که ممکن است منجر به تعدادی بیماری شایع و شرایط سلامتی از جمله سرطان، آرتروز، بیماری‌های قلبی و آلزایمر شود. بنابراین، ادویه‌های غنی از آنتی اکسیدان مانند زردچوبه ممکن است در محافظت از شما در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد نقش داشته باشند.
بر اساس یک بررسی در اکتبر 2017 درFoods ، به طور خاص کورکومین قادر است انواع مختلف رادیکال‌های آزاد را از بین ببرد، آنزیم‌هایی را که رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کند، کنترل کند و از ایجاد برخی از آنزیم‌های خاص از رادیکال‌های آزاد جلوگیری کند. 

خاصیت زردچوبه 

همانطور که در رابطه خواص و فواید زردچوبه و البته در کنار آن، به خاصیت کورکومین اشاره کردیم، زردچوبه به خاطر کمک به مجموعه‌ای از بیماری‌ها مورد ستایش قرار می‌گیرد. از جمله برای: کلسترول بالا، تب یونجه، افسردگی، التهاب لثه، سندرم قبل از قاعدگی. در کنار فواید زردچوبه، هم‌چنین می‌توان به چای زردچوبه هم اشاره کرد که عطر و طعم دلنشین خود را دارد که به این صورت نیز، می‌توان خواص بی‌نظیر زردچوبه را نیز استفاده کرد.
لازم به ذکر است که برای تعیین دقیق و نحوۀ استفاده از زردچوبه برای مصارف خاص، بهتر است از پزشک متخصص خود مشورت بگیرید. در این مقاله، تنها به آخرین نتایج تحقیقاتی که تابحال منتشر شده است، اشاره کردیم. 
شرکت سحرخیز، با ارائۀ بهترین کیفیت و بالاترین استاندارد در بسته‌های متنوع برای مصارف متفاوت، زردچوبه 50 گرم سلفون و زردچوبه 100 گرم سلفون را با بسته‌بندی درجه یک، به شما تقدیم می‌کند. هم‌چنین، شما می‌توانید زردچوبه 90 گرم پت و یا زردچوبه 500 گرم پت را با مراجعه به وب‌سایت سحرخیز، بصورت آنلاین سفارش دهید. در کمترین زمان ممکن، بهترین کیفیت را به دست شما می‌رسانیم. 
 

دریافت PDF
برچسب ها:
نظر خود را درباره این مطلب ثبت کنید

نوشتن یک نظر

درصورت عدم عضویت شما در سایت اطلاعات آی پی شما در سایت ذخیره می گردد
افزودن نظر

با ما تماس بگیرید

021-91094905

تماس با سحرخیز

مرکز تماس: 02191094905
دفتر تهران : پاسداران بین بوستان هفتم و هشتم جنب داروخانه شبانه روزی - 02191094905  داخلی 421 و 09102291988
کارخانه سحرخیز: مشهد، شهرک صنعتی توس، فاز یک، بلوار تلاش شمالی، شماره ۱۳۵ - 05135413308

طراحی سایت و پشتیبانی: ایران سایت
  • بازگشت به بالا